DNKA aicina VID ķerties klāt ēnu ekonomikas apkarošanai apsardzes nozarē

Drošības nozares kompāniju asociācija (DNKA) aicina Valsts ieņēmuma dienestu veikt aktīvākus nodokļu kontroles pasākumus arī apsardzes nozarē, lai tiktu sperts solis tālāk ēnu ekonomikas apkarošanā un godīgas konkurences apstākļu veicināšanā.

“Reālo ieņēmumu neuzrādīšana pilnā apmērā un algu izmaksa “aploksnēs”, kas apsardzes nozarē eksistē jau gadiem, liedz godīgi strādājošajiem komersantiem būt konkurētspējīgiem gan publiskajos, gan privātajos iepirkumos. Aplēses arī liecina, ka nenomaksātu nodokļu dēļ šajā nozarē valsts katru gadu zaudē vairākus desmitus miljonus eiro”, norāda Arnis Marcinkēvičs, DNKA valdes priekšsēdētājs.

Vienlaikus DNKA valdes priekšsēdētājs atzīmē, ka asociācija bija aicinājusi 100 lielākos apsardzes nozares uzņēmumus informēt par kopējo uzņēmuma nodokļu nomaksas apmēru uz 1 apgrozījuma latu 2013.gadā, tomēr šim lūgumam atsaucās tikai četri komersanti. Tas rada pamatu aizdomām tam, ka lielai daļai uzņēmumu šie dati ir slēpjami un netieši norāda uz atrašonas ekonomikas pelēkajā zonā. Lai sekmētu nozares pārskatāmību DNKA jau ir vērsusies Valsts policijā ar aicinājumu izstrādāt detalizētu apsardzes komersantu reģistru, kurā būtu pieejama visa nepieciešamā informācija par licencētajiem nozares uzņēmumiem (objektu un darbinieku skaitu, transportlīdzekļiem utt.).

A.Marcinkēvičs uzsver, ka nozarē trūkst “caurspīdības” un liela daļa uzņēmēju nav ieinteresēti, lai ši situācija mainītos. Tāpat vienlaikus publiskajos iepirkumos joprojām uzvar apsardzes uzņēmumi ar cenām, kas ir zemākas par Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) rekomendēto minimālo fiziskās apsardzes stundas likmi. IUB vērtējumā tā tiek uzskatīta par zemāko iespējamo cenu, kas, pilnā apmērā nomaksājot nodokļus, uzņēmumam ļauj turpināt strādāt bez zaudējumiem.

“Redzot Valsts ieņēmuma dienesta apņēmību novērst šo negodprātīgo praksi arī citos uzņēmējdarbības sektoros kā, piemēram, automobiļu apkopes un remonta nozarē un zobārstniecībā, uzskatu, ka ir nepieciešams īpašu uzmanību pievērst arī apsardzes nozarei”, aicinājumu izsaka Arnis Marcinkēvičs.

Arnis Marcinkēvičs arī piebilst, ka šobrīd apsardzes nozarē darbojas vairāk nekā 500 komersantu, no kuriem daudzi strādā pelēkajā sektorā un konkurē ar neadekvāti zemu cenu, lai uzvarētu publiskajos iepirkumos vai būtu pievilcīgāki individuālajiem klientiem. Zema cena ne vienmēr ir ekonomiski pamatota, tāpēc tā bieži tiek samazināta uz nodokļu un “aplokšņu algu” rēķina. DNKA mērķis ir panākt, ka šāda prakses īstenošana apsardzes nozarē tiek būtiski apgrūtināta vai kļūst neiespējama un lai turpmāk uzņēmumi un nozare varētu attīstīties un strādāt godīgas konkurences apstākļos.