DNKA ar IUB izstrādājusi jaunas vadlīnijas apsardzes pakalpojumu iepirkumu veikšanai

Drošības Nozares Kompāniju Asociācija (DNKA) sadarbībā ar Iepirkumu uzraudzības biroju (IUB) aktualizējusi ieteikumus apsardzes jomā, lai sekmētu efektīvu iepirkuma procesa norisi un kvalitatīvu apsardzes pakalpojumu iegādi.

“Kvalitatīvu apsardzes pakalpojumu publiskie iepirkumi aizvien ir izaicinājums, ņemot vērā joprojām augsto ēnu ekonomikas īpatsvaru nozarē, zemākās cenas kritērija dominēšanu, kā arī līgumu izpildes uzraudzības trūkumu. Sadarbībā ar iesaistītajām pusēm paveikts būtisks darbs, lai pasūtītāji varētu konkretizēt tehnisko specifikāciju, palielinot pasūtītāju izpratni par pakalpojumu. Sagaidāms, ka tas mainīs situāciju, ka par uzvarētāju publiskajos iepirkumos tiek atzīts komersants, kurš spēj piedāvāt zemāko cenu, turklāt nereti uz darbaspēka izmaksu rēķina, nevis saimnieciski izdevīgākais piedāvājums,” pauž Drošības Nozares Kompāniju Asociācijas vadītājs Arnis Vērzemnieks. 

Pēc Vērzemnieka teiktā, DNKA piedāvātās vadlīnijas sniedz ieteikumus pasūtītājiem, sākot no iepirkuma plānošanas un beidzot ar līguma kontroli. Vairākus no ieteikumiem DNKA ir ierosinājusi noteikt par normatīvo aktu prasību – piemēram, drošības audita veikšanu, lai noteiktu tieši kādi apsardzes pakalpojumi ir nepieciešami, kā arī aizliegumu izvirzīt zemāko cenu kā vienīgo piedāvājuma vērtēšanas kritēriju. Tāpat, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā konceptuāli atbalstīts DNKA priekšlikums izslēgt no apsardzes darbības reģistra (plānots ieviest ar 2022.gada 1.janvāri) komersantus, kas sistemātiski nemaksā nodokļus.

Ieteikumi ir pieejami DNKA un IUB interneta vietnēs.