Pieci ieteikumi drošai Rīgas svētku svinēšanai

Rīgas svētki ir viens no apmeklētākajiem pasākumiem gadā, kas var būt saulaina un pozitīva pieredze kā lieliem, tā arī maziem to dalībniekiem. Taču dažreiz sīki starpgadījumi var visu sabojāt un iecerētās atpūtas vietā ­– “beigta balle”. Iepazīsties ar Drošības nozares kompāniju asociācijas ekspertu sagatavotajiem padomiem, lai Rīgas svētki tik tiešām būtu patīkama atpūta.

Sagatavojies pasākumam laikus

Pirms apmeklē Rīgas svētku publiskos pasākumus, ņem vērā dažus ieteikumus. Pirmkārt, pirms došanās uz pasākumiem ieskaties programmā un izlem kurus pasākumus vēlies apmeklēt. Otrkārt, padomā par mantām, ko ņemsi līdzi. Svarīgi paņemt līdzi tikai nepieciešamo, jo tā būs daudz vienkāršāk un drošāk pārvietoties pa tūristu pilnajām ielām. Rīgas svētku laikā no 16. augusta līdz 19. augustam vairākās pilsētas ielās būtiski tiks ierobežota satiksme, kā arī tiks slēgta 11. novembra krastmala. Iepazīsties ar karti, kurā norādīti visi pasākumi un plāno maršrutu tā, lai drošāk un ātrāk vari visu apmeklēt. Noskaidro, vai ir droši vest bērnus uz iecerēto pasākumu un vai bērnam šī pieredze nāks par labu. Uzzini par laikapstākļiem pasākuma dienās. Protams, tie var būt visai neparedzami, bet labāk, ka būsi sagatavojies jebkuram gadījumam.

Noglabā savas mantas droši

Rīgas svētki ir viens no gada apmeklētākajiem pasākumiem. Pilsēta būs pilna ar tūristiem un koncertu norises vietās uzturēsies daudz cilvēku. Šādu drūzmu izmanto kabatzagļi, kas iegūstot karoto mantu, ātri nozūd pūlī, tāpēc kritiski izvērtē, kādas mantas ņemsi līdzi. Vērtīgas mantas atstāj mājās, bet skaidras naudas vietā izmanto bankas karti. Ja tomēr ir jāņem līdzi atslēgas vai lielāka naudas summa, tad parūpējies, lai tās tiktu noglabātas drošā vietā, piemēram, mašīnā vai aizveramās kabatās. Lai būtu drošs par savu mobilo tālruni, lejupielādē lietotnes, kas vajadzības gadījumā ļaus viegli atrast tā atrašanās vietu. Iphone viedtālruņu lietotājiem noderēs lietotne “Find My iPhone”, betAndroid  lietotājiem – “Find My Device”. Šīs lietotnes palīdzēs atrast nozaudēto telefonu un bloķēt to līdz tā atgūšanas brīdim.

Uzticies apsargam

Ja svētku laikā ir nepieciešama palīdzība vai nezini, kā rīkoties, vērsies pie tuvākā apsardzes darbinieka. Viņa pienākums ir rūpēties par pasākuma apmeklētāju drošību. Ja ir kādas problēmas, droši var vērsties pie viņa, lai noskaidrotu, kur tālāk doties pēc palīdzības. Ja pasākuma laikā apsargs ko aizrāda, ņem vērā viņa norādījumus. Informē apsargu, ja kāds uzvedas neadekvāti un traucē pasākuma norisi.

Padomā par bērnu drošību

Dodoties uz pasākumiem ar bērnu, katrā ziņā pastāsti viņam, kā uzvesties publiskos pasākumos. Informē viņu par iespējamiem cilvēku pūļiem un piekodini turēties blakus. Padomā, vai nebūs vajadzīgas austiņas trokšņu slāpēšanai un vai pasākuma aktivitātes ir bērnam atbilstošas. Izstāsti, ko darīt krīzes situācijā – ja gadās nozust no vecāku redzesloka. Iemāci bērnam atrast uzticamu pieaugušo, pastāsti par Rīgas svētku informācijas punktiem un to, kā būs ģērbti tā darbinieki, pēc kā tos varēs atšķirt. Iegaumē, kas tavam bērnam ir mugurā, ja nu viņš pazūd. Krīzes situācijā panikas dēļ gadās aizmirst vienkāršas lietas – tas ir tikai cilvēcīgi. Uzraksti savu telefona numuru uz lapiņas un iedod bērnam. Pārliecinies, vai bērns to ieliek drošā vietā – kabatā vai somā. Pastāsti, kādos gadījumos tas būs jāizmanto. Ja nav kabatas vai somas, vari iegādāties aproci (pat visparastāko – gumijas) un ar marķieri uzrakstīt savu vārdu un telefona numuru. Katram gadījumam arī nofotografē savu bērnu. Ne tikai jaukai Instagram bildei, bet arī lai vajadzības gadījumā varētu parādīt darbiniekiem, kā bērns izskatās, lai tavu bērnu varētu identificēt un ātrāk atrast. Rīgas svētku laikā pastiprināti patrulēs arī Pašvaldības policija, kas rūpēsies  par sabiedrisko drošību uz ielām. Pastāsti bērnam un pasākuma laikā parādi, ka policijas darbiniekiem var uzticēties un lūgt palīdzību.

Māmiņas ar ratiņiem aicinām salūtu skatīties vietās, kur nedrūzmējas daudz cilvēku, un pēc salūta nogaidīt, kamēr lielākā daļa skatītāju pamet krastmalu. Šādi ar bērnu ratiņiem varēs pārvietoties daudz brīvāk, jo cilvēki, spiežoties pūlī, var uzgrūsties ratiem un sabiedēt bērnu.


Drošība arī mājās

Ja plāno Rīgas svētkus baudīt visu nedēļas nogali un dzīvesvieta paliek nepieskatīta, padomā par visiem drošības pasākumiem. Aizver logus, izrauj visus kontaktus no kontaktligzdām, ieslēdz signalizāciju. Ja mājās ir kāds mīļdzīvnieks, labāk uztici rūpes par to kādam ģimenes loceklim vai draugam – būs mierīgāks prāts, ja kāds viņu uzraudzīs. Pabrīdini kaimiņus par savu prombūtni, lai viņi pieskata tavu dzīvesvietu.